KLOKAN RUDOKRKÝ (Bennettův)
Trávící trakt klokanů je uzpůsoben pro trávení potravy s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem sacharidů. Správné krmení je proto klíčové pro dobrý zdravotní stav.
Krmení v zimě (a druhé půlce podzimu):
– kvalitní seno (ideálně bojínkové, nebo mix s podílem bojínkového sena). Seno by mělo být k dispozici neustále, v neomezeném množství.
– kvalitní granule – jsou doplňkem k senu, měli by se podávat v množství cca 1-2% tělesné hmotnosti (100 – 200 g granulí pro 10 – kilovou samici, 150-300g pro 15kg samce). Ideální je podávat kvalitní granule pro klokany (Gunyah, Mazuri, Granovit), které obsahují dostatek vitaminu E a selenu (jsou pro klokany nevyhnutné z hlediska správného fungování imunitního systému).
– okusy (vrba, jabloň, hrušeň, líska, hloh, lípa)
– listová zelenina (není nevyhnutná, je možné ji přidávat pro zpestření v zimním období – římský salát, baby špenát, rukola, polníček, nať z mrkve)
Krmení po zbytek roku: – pastva sestávající alespoň ze čtyř druhů travin (ideální je, když je pastva bohatá na pampelišku a jitrocel, obsahují hodně vitamínu C)
– okusy (jabloň, hrušeň, vrba, vinná réva, hloh, lípa, líska, bříza)
– kvalitní seno
– menší množství kvalitních granulí, max. 1%
tělesné hmotnosti (100g pro dospělou samici, 150-200g pro dospělého samce)
NEDÁVAT: – pečivo, obiloviny (krmivo bohaté na sacharidy není pro klokany přirozené a snadno může způsobit narušení bežné střevní mikroflóry ve prospěch patogenních bakterií, zejména klostrídií, které u nich nezřídka způsobují smrtelnou enterotoxémii).
– je lepší se vyhnout brukvovité zelenině (čínské zelí, květák, brokolice), ledovému salátu, ovoci a většímu množství kořenové zeleniny (malý kousek mrkve, jablíčka nebo batátu příležitostně jako pamlsek nevadí).
Další doporučení k chovu:
Seno je ideální podávat z vyvýšeného místa (napr.jesle), aby se omezila kontaminace trusem. Je to důležité z hlediska prevence šíření kokcídií a jiných parazitů, nekrobacilózy, případně dalších nemocí.
Ideální je cca každé tři měsíce nechávat vyšetřovat trus na přítomnost parazitů, zejména kokcídií a strongyloidů (případně častěji, když se objeví polehávání, skřípání zubů, hubnutí, nechutenství, průjem, nekvalitní srst).
Nejčastější onemocnění, které klokany v chovech postihují, jsou nekrobacilóza čelisti (lumpy jaw) a capture myopathy.
Nekrobacilóza je infekce dutiny ústní bakterií Fusobacterium necrophorum. Projevuje se nárůstem abscesů většinou v oblasti dolní čelisti a brady nebo pod okem, někdy i nadměrným sliněním, odmítáním potravy, výtokem z nosu nebo z očí. U kontaktních klokanů je proto dobré spodní čelist pravidelně kontrolovat na přítomnost abscesů (na pohmat se jeví jako měkká nebo tvrdá boule). Prevencí onemocnění je správná strava bohatá na vlákninu a chudá na sacharidy, dostatek vitamínu E a selenu, minimalizace stresu a vhodné chovatelské podmínky (hlavně dostatečně velký, ne příliš vlhký výběh a vhodný poměr samců a samic).
Capture myopathy je poškození svalů, vznikající po výrazné svalové námaze, většinou spojené se stresem. Klokani jsou na rozpad svalů extrémně citliví.
Nikdy se proto nesmí fixovat za zadní končetiny, výrazně omezovat v pohybu a honit ve snaze o odchycení.
Je nutné zabezpečit výběh proti vniknutí psa nebo jiného predátora (samotná snaha o útěk ve většině případů vede k fatálnímu svalovému poškození).
ODSTAV MLÁĎAT
Mláďata klokana rudokrkého (Bennettova) opouštějí vak zpravidla mezi 9-10 měsícem. Neznamená to ale, že je vhodné mládě v tomto věku odstavit (i přesto, že už přijímá dostatečné množství zelené potravy). Po fázi „ve vaku“ totiž nastává fáze „u nohy“, která trvá dalších 4-5 měsíců. Mládě v průběhu tohoto období dál pije mateřské mléko, které mu až do konce laktace poskytuje nezbytné protilátky. Je to velice důležité, protože po opuštění vaku se mládě poprvé setkává s patogeny a parazity a mateřské mléko plné imunoglobulinů mu pomáhá tuto zvýšenou zátěž imunitního systému úspěšně zvládnout. Z tohoto důvodu je velice nevhodné mládě odstavit před 14. měsícem věku.
Mnoho chovatelů bohužel z nevědomosti odstavuje mláďata ihned po opuštění vaku. Takto předčasně odstavená mláďata pak mnohem více podléhají infekčním nemocem (zejména velice nebezpečné nekrobacilóze) a parazitárním onemocněním. Pro dobrý fyzický a psychický vývoj mláděte je proto nevyhnutné respektovat jeho potřeby a umožnit mu strávit dostatečně dlouhý čas s matkou a přirozený odstav.